URFAOBJEKTİF.COM – Urfa Haber

Ayhan Urfa’nın internet sorununu meclise taşıdı

Ayhan Urfa’nın internet sorununu meclise taşıdı
119
10 Ekim 2016 - 11:23

Türk Telekom’un Şanlıurfa’da neden hizmeti düzgün vermediğini soran Ayhan önergesinde şu ifadelere yer verdi;

İnternet kullanımı eğitim, sağlık, ticaret, iletişim ve günlük hayatın birçok alanında artarak devam etmekte; adeta yaşamımızın bir parçası haline gelmektedir. Ancak ülkemizde internet hizmetlerine erişim için dünyadaki birçok ülkenin çok üzerinde bir ücret ödemek durumundayız. Ayrıca internet kullanırken birçok kısıtlamalarla karşılaşmaktayız. İnternet hizmetlerine erişimdeki yüksek fiyat ve yoğun kısıtlamalara rağmen, hizmet alımında alt yapı ve işletmeden kaynaklı sorunlar yaşanmaktadır.

Şanlıurfa ilimizde uzun bir süredir, çok sık internet kesintileri yaşanmaktadır. Yaşanan internet kesintileri sonucu TÜRK TELEKOM müşteri hizmetlerini arayan abonelere "bölgenizde genel bakım çalışması-alt yapı çalışması" olduğu gerekçesi ile arıza kaydı yapılamamakta, arıza kaydı yapmak için abonelerin TÜRK TELEKOM müdürlüklerine gitmeleri gerekmektedir. Bu durum bir yılı aşkın bir süredir devam etmektedir.

Bu durum Şanlıurfalı hemşerilerimizi ciddi olarak mağdur etmektedir.

Bu bağlamda;

1.Dünya ülkeleri arasında, internet hızları ve fiyatları bakımından Türkiye hangi sıralardadır?

2.İnternete erişimdeki kısıtlamalar konusunda Türkiye'nin, dünya ülkeleri arasındaki yeri nedir?

3.Şanlıurfa'da, TÜRK TELEKOM' un internetle ilgili son bir yıldaki alt yapı çalışmaları nelerdir? Bu çalışmalar hangi bölgelerde, hangi tarihlerde yapılmıştır?

4.Önümüzdeki süreçte Şanlıurfa ilinde alt yapı çalışmaları ile ilgili herhangi her hangi bir planlamanız mevcut mudur? Planlamalarınız mevcut ise hangi bölgeleri ve hangi tarihleri kapsamaktadır?

5.Alt yapı çalışmaları yürütülürken vatandaşların mağdur edilmemesi yönünde hangi tedbirler alınmıştır? Alınan tedbirleri yeterli buluyor musunuz?

6.Şanlıurfa'dan 2016 yılı içerisinde kaç abone TÜRK TELEKOM müşteri hizmetlerini aramıştır? Bunların kaçı internet kesintileri ile ilgilidir? İnternet kesintileri ile ilgili aramaların kaçı ile ilgili arıza kaydı oluşturulmuştur?

7.Bir yılı aşkın bir süredir TÜRK TELEKOM müşteri hizmetlerini arayan abonelere kayıttan "bölgenizde genel bakım çalışması-alt yapı çalışması olduğundan dolayı internet  bağlantısında sorun yaşayabilirsiniz" denilmektedir.

Bakanlığınızca, genel bakım çalışması için belirlenen makul bir süre mevcut mudur? Bir yılı aşan genel bakım çalışması süresini nasıl değerlendiriyorsunuz?

8.Abonelere hizmet alamadıkları sürelerin ücretleri iade ediliyor mu? Ediliyor ise 2016 yılı içerisinde, Şanlıurfa ilinde kaç aboneye ücret iadesi yapılmıştır?

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

ücretsiz udemy kurslarımutfakta tasarruf kadınlar kulübüsağlık yazıları